Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KOCAELİ / DARICA - Darıca Gökşen Mustafa Yücel Anadolu Lisesi

Gökşen Mustafa Yücel Kimdir?

Gmygmy

 

 

GÖKŞEN MUSTAFA YÜCEL KİMDİR?

 

17 Eylül 1946 tarihinde Kayseri’nin Ağırnas kasabasında doğmuş olan GÖKŞEN MUSTAFA YÜCEL evli olup iki oğlu bir kızı bulunmaktadır. Babası Ali Osman YUCEL ve kardeşlerinin 1954 yılında Karabük´te kurdukları demir hammaddesi, Gökşen YÜCEL´in daha çocukluk yıllarında sanayi ve ticaret hayatıyla tanışmasına vesile olmuştur.

 

 Sultan Ahmet İktisadi Ticari İlimler Akademisinde öğrenimine devam etmekte iken, Ali Osman YÜCEL ve kardeşleri Talat YÜCEL ve Cavit YÜCEL´in vefatlarını takiben Gökşen YÜCEL grubuna bağlı 7 şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmeye başlamıştır. 1969 yılında Kocaeli´de kurulan YÜCEL BORU daha sonra sırasıyla ÇAYIROVA BORU ve KROMAN ÇELİK SAN. A.Ş.yi bünyesine katarak Türk sanayi sektöründe önemli bir yere gelmiştir.

 

 Yatırımcı, sanayici ve hayırsever kimliğiyle tanınan Gokşen Mustafa YÜCEL, 10/02/2007 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. 1980 yılından günümüze kadar yapmış olduğu yatırımlar ve sektörde sağladığı yenilikler ile çelik sektörünün duayeni olarak anılacaktır.

 

YÜCEL BORU GRUBU

 

Yücel Ailesine ait olan Yücel Boru Grubu Değerli girişimci Merhum Osman Yücel tarafından 1969 yılında Yücel Boru ve Profil Endüstrisi A.Ş.´nin kurulmasıyla faaliyete başlamış, bu güne kadar geçen zaman zarfında Çayırova Boru Sanayi ve Ticaret A Ş., Yücel Boru ihr. ith. ve Paz A Ş Şirketleri ile birlikte Yücel Boru Grubu oluşturmuştur. Grubun Şirketlerinden Kroman Çelik, bünyesinde ark ocağı ile hurda demirden ürettiği çelikleri kendi bünyesindeki ve Grup Şirketi Çelsantaş A.Ş.´deki haddehanelerinde mamul haline getirerek yurt içi ve yurt dışı pazarlara sunmaktadır. Kendisine bağlı Kocaeli-Dilovası mevkiinde bir limanı bulunmaktadır. Gruba bağlı şirketler teknolojik yenilikleri de yakından takip ederek sürekli yatırım ortamında bulunmaktadır.

 

Grup Şirketleri, yurt dışında ve yurt içindeki İhracatçı ve ithalatçı büyük şirketler tarafından tercih edilmekte finansal çevreler nezdinde de yüksek itibara sahip bulunmaktadır. Ülkemiz sosyal yaşantısına destek vermek maksadıyla, Kayseri - Ağırnas Beldesinde bir sağlık ocağı ile bir ilköğretim okulu, Karabük´te bir huzurevi ve Gebze´de 24 derslik bir ilköğretim okulu ve Darıca 40 derslikli Gökşen Mustafa Yücel Lisesi yaptırılarak ilgili devlet kurumlarına teslim edilmiştir.

 

 

Yayın: 2012-12-14 - Güncelleme: 2013-01-17 15:22:58 - Görüntülenme: 4584